Prokognitivní okénko 7 – Jak vybrat vhodná svítidla do interiérů nejen podle designu, ale také podle účinků a komfortu uživatelů
Pokud čtete tenhle text, tak je zbytečné vás přesvědčovat o důležitosti světla pro lidský organismus. Pojďme si „prosvištět“ nikoli slovíčka, ale zásady výběru toho správného osvětlení.
Při výběru musíme brát v úvahu několik parametrů:
- Vlastnosti vyzařovaného světla: Jistě, hlavně „chceme dobře vidět“, ale jen vizuální parametry svítidla nestačí. Možná ještě důležitější jsou vlastnosti nevizuální, tedy vliv na organismus. Chcete-li se cítit dobře na těle a na duchu, volte osvětlení prokognitivní či biodynamické.
- Energetická účinnost a efektivita: Nejlevnější není vždy nejlepší. Volba energeticky úsporných LED svítidel je v pořádku, ale obětovat kvalitu už ne. Prokognitivní osvětlení je sice poněkud vyšší nákladovou položkou, nicméně energetická spotřeba je s běžnými LED světly naprosto srovnatelná. A účinek nesrovnatelný.
- Design: Krása je důležitá, ale v případě světel je účinek přece jen důležitější. Pro denní činnosti je vhodné osvětlení plnospektrální, ideálně nepřímo distribuované odrazem od stropu, večerní osvětlení by mělo být níže u země s redukovaným obsahem krátkých a středních vlnových délek spektra…
- Ale na design rezignovat netřeba – v nabídce jsou elegantní závěsná i přisazená tělesa, stejně jako stojací lampy.
- Řízení intenzity osvětlení. Na to zatím nejsme moc zvyklí, ale pokud chceme svítit zdravě, je dobré zvážit využití nástrojů pro ovládání osvětlení – pomocí vypínačů, stmívačů či chytrých systémů. Ráno potřebujeme světla více (serotonin, pamatujete?), s blížícím se večerem zase méně.
Shrnutí: Někdy se kompromis vyplatí, ale v případě kvality osvětlení to neplatí. Vliv na zdraví, vitalitu organismu a pohodu má rozhodně přednost před designem či cenou.