Studium, práce, příprava prezentace… Všechny tyto činnosti vyžadují naši plnou pozornost a soustředění. A věřte nebo ne, i světlo může výrazně ovlivnit, jak efektivně se nám bude pracovat.
Jaké světlo podporuje soustředění?
- Chladnější bílé světlo: Světlo s vyšší barevnou teplotou (kolem 5000 K) nás více stimuluje a podporuje bdělost. Je ideální pro činnosti, které vyžadují soustředění a pozornost.
- Dostatek světla: Nedostatek světla může způsobit únavu očí, bolesti hlavy a sníženou vitalitu a produktivitu.
- Rovnoměrné osvětlení: Vyhněte se ostrým stínům a tmavým koutům. Rovnoměrné osvětlení je pro oči příjemnější a usnadňuje soustředění.
- Spektrum světla: Důležitá je nejen intenzita světla, ale především jeho spektrální složení. Světlo s plným spektrem, které se co nejvíce blíží přirozenému dennímu světlu, mimo jiné výrazně podporuje kognitivní funkce, dodává nám energii a zlepšuje náladu.
Jak si vytvořit ideální pracovní prostředí?
- Pracovní stůl: Umístěte pracovní stůl co nejblíže oknu, abyste měli dostatek přirozeného světla.
- Svítidla: Doplňte přirozené světlo umělým osvětlením vyzařujícím se studené bílé světlo kolem 5000 K s plným spektrálním složením co nejblíže přirozenému slunečnímu světlu.
- Stropy a stěny: zachovejte bílé, nebo alespoň co nejsvětlejší stropy a stěny. Nejlépe světlo distribuují v místnosti a nevytváří nevhodný „jeskyňový efekt“ a nepřirozenost denního prostředí oproti přírodě
- Eliminujte odlesky a temná místa: Správně rozmístěná a konstruovaná svítidla zabrání tvorbě stínů a odleskům na obrazovce počítače nebo na dokumentech.
- Pravidelné přestávky: I při optimálním osvětlení si pravidelně dělejte krátké přestávky, aby se vaše oči mohly zregenerovat.
Shrnutí
Správně zvolené osvětlení může výrazně zlepšit produktivitu a soustředění. Aplikujte plnospektrální prokognitivní svítidla, pod kterými se Vám bude pracovat jako pod přirozeným světlem od slunce.