Přední světový chronobiolog Satchin Panda o světle, životosprávě a zdraví

20. 06. 2024 | Aktuality, Články

O světle, životosprávě a zdraví. Tak o tom mluvil včera ve své skvělé veřejné přednášce přední světový chronobiolog  prof. Satchin Panda ze slavného SALK institutu biologických studií v San Diegumj. autor bestselleru Cirkadiánní kód. Představil praktické výsledky dlouholetých výzkumů na poli chronobiologie, a učinil tak srozumitelně i vtipně. Klinický výzkum i praktická aplikace na vybraných cílových skupinách svědčí jasně o tom, že světlo, jeho kvalita i (ne) dostatek se zásadně promítají do našeho života a zdraví. 

Profesor Panda je keynote speakerem právě probíhající uzavřené výroční konference Society for Light Treatment and Biological Rhythms (SLTBR), která probíhá na Univerzitě Karlově, jíž máme tu čet být partnerem. Ačkoli je jeho práce vysoce odborná, je skvělé, že jsme mohli (zejména díky úsilí Hynka Medřického) přispět k tomu, aby praktické výsledky svých výzkumů prezentoval i veřejně).

Satchin Panda se v přednášce zaměřil zejména na souvislost cirkadiánního rytmu, který je určován reakcí organismu na střídání světla a tmy, a příjmu potravy. Ale došlo i na to, jak může světlo může ovlivnit zdravý vývoj novorozenců či mentální zdraví. 

Co tedy můžeme udělat proto, abychom žili dlouho a zdravě? 

  • Náš organismus je miliony let nastavený na pravidelné střídání světla a tmy, a pravidelnost mu svědčí. Sladění s přirozeným cirkadiánním rytmem je cestou ke zdraví. 
  • Zaradují se určitě příznivci přerušovaných půstů: ano, opravdu je zdravé stlačit konzumaci do pravidelného 12, ideálně 10hodinového okna. (Většina Američanů, a my se obáváme, že v ČR to nebude jinak, jí 15 a více hodin.) 
  • Nejezme dříve, než hodinu po probuzení a později než 3 hodiny před spaním. 
  • Snažme se „uspat“ 7-8 hodin denně. 
  • Dopřejme si alespoň 30 minut denně pod slunečním světlem.
  • Omezme modré světlo večer a v noci. 
  • A každý den pravidelně 30 minut souvislé a intenzivní fyzické aktivity (nejlépe na denním světle).

Jistě, nemůžeme se přesunout zpět do polí, luk a strání, a uchylovat se ke spaní v jeskyních, ale můžeme svou disciplínou pomoci organismu k maximálnímu zdraví. Jeden z experimentů, který tým v San Diegu uskutečnil, byl s místními hasiči. Lidmi, kteří pracují ve směnách, žijí ve stresu a mají velmi nepravidelný životní rytmus. A i tito lidé si byli schopni v rámci experimentu nastavit zdravá pravidla, jichž se drželi. A s velmi pozitivním dopadem na zdraví. A jak řekl Satchin: „Když to dokáží hasiči, dokáže to každý!“ 

Držíme palce! 

Sledujte nás:

O nás v médiích

Týden.cz: Nová Waltrovka má unikátní osvětlení

Týden.cz: Nová Waltrovka má unikátní osvětlení

„Prvotřídní osvětlení je základem pro spokojenost a vitalitu na pracovištích, a tím i dobré pracovní výsledky zaměstnanců. Proto jsme se domluvili na spolupráci se společností Spectrasol, která nabízí to nejlepší z LED technologií pro použití v interiérech," říká v...